Mateusz Zieliński

Mateusz Zieliński jest podopiecznym fundacji Miśka Zdziśka od września 2016 r, cierpi na stwardnienie guzowate i padaczkę. Chłopczyk choruje od okresu niemowlęcego.
Stwardnienie guzowate to choroba atakująca zwykle komórki nerwowe i skórę. Ten rodzaj chorób określany jest jako fakomatozy. Stwardnienie guzowate nazywane jest inaczej zespołem Bourneville’a i związane jest z pojawianiem się zmian w obrębie aparatu wzroku, w płucach, sercu, wątrobie czy nerkach. I choć sama choroba jest przewlekła, to zmiany, które wykształcają się w wymienionych narządach, są nienowotworowe. Stwardnienie guzowate jest chorobą genetyczną powiązaną z mutacją w obrębie genu TSC1. Pomimo uciążliwych objawów, z chorobą można żyć – wiele osób dożywa sędziwego wieku. W Polsce na stwardnienie guzowate cierpi około 7 tysięcy ludzi. Jednak jak wiadomo, stwardnienie guzowate nie obejmuje jedynie zmian w obrębie skóry, ale także innych narządów. Może to dotyczyć uszkodzenia komórek mózgowych (rozwijanie się guzków wokół komór mózgowych), w wyniku czego istnieje szansa na rozwinięcie się objawów zaburzeń osobowości, depresji, upośledzenia umysłowego, a nawet padaczki. Stwardnienie guzowate jest o tyle niebezpieczną chorobą, że guzki, które rozwijają się w jej przebiegu, mogą pojawiać się w nerkach, sercu, siatkówce oka czy wątrobie.
 
 
Darowizny prosimy przekazywać na konto: 23 1240 4982 1111 0010 6253 6955 z dopiskiem: „na leczenie Mateusz Zieliński”
 
Na rzecz Mateusza Zielińskiego można przekazać 1% podatku dochodowego wpisując w rozliczeniu PIT nr KRS Fundacji Miśka Zdziśka: 0000422283 i w celu szczegółowym koniecznie należy wpisać  Mateusz Zieliński.